Całe ciało w kurzajkach, czyli Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza

kurzajki na całym ciele
[Głosów:12    Średnia:2.9/5]

W dzisiejszym artykule opowiemy Wam o niezwykle rzadkiej chorobie, która jest bezpośrednio związana z brodawkami. Jest to choroba genetyczna, na którą zapadają osoby z pewnymi mutacjami, które miały kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, typy: 5,8 i 14. Osoba cierpiąca na dysplazję Lewandowskiego posiada na swoim ciele wiele brodawek. W niektórych przypadkach skóra osób chorych jest niemal w całości pokryta wykwitami.

Choroba zanana również pod nazwą:

– epidermodysplasia verruciformis , EV

– Lewandowsky-Lutz syndrome

– Lutz-Lewandowsky epidermodysplasia verruciformis

Do tej pory udało się zdiagnozować i opisać zaledwie nieco ponad 200 przypadków, dlatego zaliczamy ją do tzw. chorób rzadkich. Dysplazja jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, dominujący lub w sprzężeniu z płcią. Genetycy twierdzą, że jest zapisana w genie na chromosomie 17: EVER1 i EVER2.

Wygląd chorego może kształtować się następująco:

– charakterystyczne płaskie grudki

– hipopigmentacja (miejscowe odbarwienia naskórka)

– plamy i przebarwienia rumieniowe

– grudki łojotokowe podobne do zrogowaceń

– plamy przypominające łupież pstry

Chorobę można zdiagnozować już w dzieciństwie, ale wtedy nie wygląda jeszcze tak poważnie. Na początku na ciele dziecka obserwujemy tylko plamy i odbarwienia, a grudki nie występują licznie. Brodawki z biegiem lat zaczynają przenosić się na całe ciało, szczególnie na odsłonięte części skóry. Najbardziej widać je na dłoniach, stopach i czole. Brodawki mogą zaatakować całe ciało z wyjątkiem błon śluzowych, włosów i paznokci. Po pewnym czasie dochodzi nawet do powstawania nieczerniakowego raka skóry.

Leczenie Dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza

Leczenie polega na usuwaniu zmian skórnych. Z powodzeniem stosuje się krioterapię, czyli wyrażanie kurzajek, które można przeprowadzić w gabinecie podologicznym, lub leczenie chirurgiczne. Można stosować też laser. Niestety, brodawki lubią nawracać, a sama choroba zaliczana jest do niewyleczalnych. U chorych istotna jest ochrona przed promieniami słonecznymi i unikanie ekspozycji na słońce.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*