Czy to już alergia? Poznaj najczęstsze objawy i skuteczne sposoby na alergię
Alergia dopada nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Może występować na stałe w przypadku alergii pokarmowej lub pojawiać się sezonowo, np. wiosną, kiedy kwitnie i pyli wiele roślin. Towarzyszy jej wiele różnych objawów, które można starać się łagodzić. Skąd wiadomo czy to już alergia i jak sobie z nią radzić? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Co jest najczęstszą przyczyną alergii?
Najczęstszą przyczyną alergii są zdecydowanie pyłki traw, ale również bylica, leszczyna, olsza, brzoza oraz babka. To one są zazwyczaj powodem kataru oraz zaczerwienionych oczu, czyli nieżytu nosa i spojówek. Jest to zdecydowanie najczęstsza choroba alergiczna na świecie, która dotyka coraz więcej ludzi. Niestety, może powodować obniżenie samopoczucia, a nawet pogorszenie jakości snu.
Wśród najczęściej występujących alergenów znajdują się również produkty spożywcze, takie jak: cytrusy, jajka, orzechy, ryby oraz mleko. Reakcje alergiczne powoduje również sierść zwierząt (najczęściej psów i kotów), kurz, zarodniki pleśni oraz jad pszczół, który dla wyjątkowo uczulonych osób może być śmiertelnym zagrożeniem. U części ludzi także leki mogą wywoływać alergię. Chodzi przede wszystkim o środki przeciwbólowe i penicylinę.
Jakie są objawy alergii?
Jeśli męczy Cię katar, masz stale zatkany nos, czerwone i łzawiące oczy, obrzęknięte powieki i często kichasz, dokucza Ci świąd nosa, może to oznaczać, że dotyczy Cię problem alergii, a konkretniej alergicznego nieżytu nosa. Te objawy pojawiają się najczęściej w okresie wiosennym oraz letnim i są związane z pyleniem konkretnych roślin. W takim wypadku najlepiej będzie sięgnąć po leki na alergię bez recepty, ponieważ działają doraźnie i pomogą pozbyć się objawów. Dzięki nim wiele osób uczulonych na pyłki roślin może normalnie funkcjonować.
U niektórych osób zdarza się również reakcja alergiczna w postaci wstrząsu anafilaktycznego. Towarzyszy mu kołatanie serca, uczucie niepokoju, pokrzywka skórna, wymioty, ból głowy, swędzenie w gardle oraz osłabienie. Objawy te występują nagle i pojawiają się najczęściej, gdy krew ma kontakt z obcym białkiem, a także po zjedzeniu pokarmu, który powoduje uczulenie. Nie wolno bagatelizować tych symptomów, ponieważ mogą prowadzić do utraty przytomności czy zapaści.
Jak radzić sobie z alergią?
O ile to możliwe, najlepszym sposobem na walkę z alergią jest unikanie czynników, które ją powodują. W przypadku, gdy jest to na przykład uczulenie na konkretne produkty spożywcze, czy sierść kota lub psa, sprawa jest dość prosta. Znacznie trudniej jest w przypadku uczulenia na pyłki roślin. Można oczywiście obserwować i sprawdzać w kalendarzu pyleń, w jakim okresie pylą rośliny, na które jesteś uczulony, ale jeśli to nie pomoże, najlepiej sięgnąć po krople do nosa i oczu, które oferuje każda apteka internetowa. Oprócz tego można unikać najbardziej newralgicznych miejsc, czyli parków, lasów i łąk – szczególnie podczas wietrznej pogody. Warto też udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie i wypisze preparaty na receptę.
Zostaw komentarz