Kurzajki w ciąży

Kurzajki w ciąży
[Głosów:202    Średnia:2.1/5]

Prawie każda kobieta będąca w ciąży wyjątkowo starannie dba o własne zdrowie, aby nie zaszkodzić jeszcze nienarodzonemu dziecku. Pomimo tego do naszego gabinetu podologicznego w Warszawie bardzo często zgłaszają się panie w stanie błogosławionym. Co je do nas sprowadza? Kurzajki.

W ciąży należy szczególnie dbać o stopy. Nie tylko dlatego, że muszą nieść większy ciężar, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych.

Niektóre kobiety są świadome tego, że dla prawidłowego rozwoju płodu należy podejmować niewielką aktywność fizyczną. W związku z tym bardzo często decydują się na ćwiczenia w wodzie, które stanowią również doskonały relaks dla przeciążonego kręgosłupa. Jednak przebywanie na basenie może być bardzo niebezpieczne, ponieważ niesie za sobą spore ryzyko zarażenia wirusem HPV, który wywołuje kurzajki. Równie często dochodzi do zarażeń w publicznych przebieralniach – np. w sklepach. Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność i zawsze nosić ochronne obuwie na basenie, a w przebieralni nie stawać gołymi stopami na podłodze. Jeżeli pomimo tego dojdzie do zarażenia, to nieestetyczne brodawki należy jak najszybciej usunąć. Dlaczego? Ponieważ bardzo szybko dochodzi do ich rozprzestrzenienia się po skórze. Leczenie powinno polegać na wizycie w gabinecie podologicznym lub dermatologicznym, gdzie specjaliści wykonają zabieg tzw. wymrażania.

Warto wiedzieć, że usuwanie kurzajek w ciąży jest zazwyczaj zabiegiem bezpiecznym, dlatego nie powinno się czekać aż do rozwiązania. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym będzie ono łatwiejsze i skuteczniejsze. Jednak decyzja o momencie rozpoczęcia leczenia zawsze leży po stornie podologa lub dermatologa. Tylko specjalista może ocenić, czy jest to odpowiedni moment. Pomimo tego nie powinno się odkładać konsultacji na później, ponieważ w wielu przypadkach po porodzie dochodzi do nagłego namnożenia się kurzajek na skórze, co jest już trudniejsze w leczeniu. Należy pamiętać również o tym, że kurzajek nie można usuwać samodzielnie poprzez wycinanie i rozdrapywanie, ponieważ w ten sposób dochodzi do rozprzestrzenienia się wirusa i zakażenia rany.

Czy kurzajki mogą przenieść się na dziecko?

Tak. Kurzajki bardzo łatwo się rozprzestrzeniają i podczas opieki nad maleństwem może dojść do zarażenia dziecka. Do momentu wizyty w gabinecie podologicznym lub dermatologicznym należy zabezpieczyć brodawki plastrem, co w pewien sposób ograniczy ryzyko zarażenia dziecka.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*