Sposoby leczenia kurzajek

Kurzajki u dzieci
[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

W dzisiejszym wpisie zestawimy wszystkie skuteczne metody leczenie kurzajek, które są obecnie stosowane. Niektórzy pacjenci próbują walczyć z brodawkami na własną rękę, ale warto pamiętać, że wszelkie domowe sposoby powinniśmy traktować wyłącznie jak formę wspomagającą właściwe leczenie u specjalisty.

Skuteczne metody leczenia kurzajek

  1. Wymrażanie – krioterapia

To najczęściej stosowana metoda, ponieważ charakteryzuje się wysoką skutecznością i bezbolesnością. Zabieg trwa krótko, a pacjent nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Brodawki poddawane są działaniu ciekłego azotu. Zabieg najlepiej wykonywać w gabinetach podologicznych lub dermatologicznych, chociaż w aptekach dostępne są już produkty do domowej krioterapii, ale w większości przypadków nie są skuteczne. W trudnych przypadkach zabieg należy wykonać kilkukrotnie.

  1. Chirurgiczne usunięcie kurzajki

To metoda bardzo stara i bardzo inwazyjna. W dzisiejszych czasach specjaliści odchodzą od niej. Wycinanie następuje przy użyciu skalpela, przez co istnieje spore ryzyko pozostawienia blizny.

  1. Laser

To nowoczesna metoda wycinania kurzajek, ale stosunkowo droga i dostępna tylko w niewielu gabinetach.

  1. Elektrokoagulacja

To zabieg polegający na doprowadzeniu do denaturacji białka w skórze przy pomocy prądu. W ten sposób kurzajka jest „przepalana”.

  1. Chemiczne usuwanie kurzajek

Metoda stosowana tylko w niektórych przypadkach, które wymagają stopniowego usuwania zmian. Lekarze stosują następujące środki: kwas mlekowy, kwas salicylowy, kwas tri chlorowy. Kurzajki są stopniowo wyniszczane, a sam proces leczenia wspomaga się o zastosowanie miejscowych preparatów o właściwościach rozmiękczających.

Metody alternatywne do stosowania miejscowego

Metody miejscowe stosuje się jako swoistą alternatywę lub formę wspomagania zasadniczego leczenia. Jest to nic innego jak nakładanie specjalnych preparatów na miejsce zmienione chorobowo. Najpopularniejsze środki stosowane w tej metodzie to: Interferon, Podofilina, 5-fluorouracyl, Bleomycyna.

Metody dostępne bez recepty

Kurzajki można spróbować wyleczyć ogólnodostępnymi lekami. Specjaliści jednak zalecają, by takie metody stosować jedynie przejściowo, chwilowo, czyli do momentu udania się do specjalisty. W aptekach znajdziemy następujące preparaty na kurzajki: Scholl, Brodacid, Lapis, Wartner krioterapia, Wartner Pen, Duofilm. Preparaty marki Scholl mają formę typu spray i można je stosować u dzieci powyżej 4 roku życia. Brodacid i Duofilm mają formę płynną, a Lapis jest lekiem w sztyfcie. Wartner krioterapia to środek do domowej krioterapii, a Wartner Pen ma formę wygodnego w użyciu flamastra.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*