Zespół jelita nadwrażliwego – choroba trudna do rozpoznania

Zespół jelita nadwrażliwego
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Objawy zespołu jelita nadwrażliwego są podobne do tych występujących przy innych chorobach układu pokarmowego, co oznacza, że jej rozpoznanie bez odpowiednich badań jest trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Jeżeli pojawiają się niepokojące symptomy możliwie jak najszybciej w celu postawienia diagnozy należy skonsultować się z lekarzem lub podjąć odpowiednie działania, decydując się na badania w kierunku prawidłowej mikroflory jelit, SIBO i alergii pokarmowych.

Jakie są jego przyczyny?

Zespół jelita nadwrażliwego jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się zaburzeniami w wypróżnianiu się, bólami brzucha i zmianami biochemicznymi i organicznymi. Pomimo wielu starań i nieustających badań specjalistów pierwotna przyczyna choroby nie jest znana. Istnieją jednak czynniki, które przyczyniają się do jej rozwoju.

Zespół jelita nadwrażliwego w 94% przypadkach występuje na skutek nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej. Może również pojawić się w wyniku zaburzeń czucia trzewnego, a także zwiększonej odpowiedzi ruchowej jelita grubego na pobudzenie hormonami, niektórymi lekami, a nawet pokarmem. Choroba rozwija się także w przypadku zmian aktywności kory mózgowej i po infekcjach jelitowych.

Na zespół jelita nadwrażliwego w Europie i Ameryce cierpi ponad 100 milionów ludzi. Przeważającą większość chorych stanowią kobiety.

Niepokojące objawy

Nie zawsze muszą one świadczyć o zespole jelita nadwrażliwego, ale należy na nie zwrócić szczególną uwagę. Objawami, które mogą wskazywać na tę chorobę są przede wszystkim ostre i skurczowe bóle brzucha. Nasilają się one po spożyciu posiłku, natomiast łagodnieją po wypróżnieniu. Chorzy zmagają się również z biegunką, która także pojawia się po posiłkach i zaraz po przebudzeniu. Jeżeli brak jest biegunki, mogą wystąpić zaparcia. Po wypróżnieniu występuje uczucie niepełnego wypróżnienia. Ponadto zespół jelita nadwrażliwego związany jest z nudnościami i wymiotami, zgagą, wzdęciami brzucha, a także niekiedy obecnością śluzu w kale.

Nietrudno więc dostrzec, że objawy zespołu jelita drażliwego nie są typowymi dla tej choroby. To znacznie utrudnia postawienie diagnozy bez analizy odpowiednich badań.

Diagnostyka choroby

Jeżeli pojawiają się u Ciebie wyżej opisane objawy, to należy wykonać kilka badań, które pozwolą ocenić, czy jest to zespół jelita drażliwego czy też inne schorzenia, jak np. zapalenie jelita, nowotwór jelita grubego czy też przejściowa biegunka. Diagnostyka powinna być skierowana na zbadanie prawidłowości mikroflory jelit, występowania alergii pokarmowych i przerost bakterii w jelicie cienkim. Komplet takich badań można wykonać m.in. w Instytucie-Mikroekologii.

W jaki sposób przebiega leczenie? Niestety, obecnie nie istnieje metoda pozwalająca na całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego. Leczenie jest ukierunkowane na złagodzenie objawów. Zaleca się stosowanie odpowiedniej diety, zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia, unikanie sytuacji stresujących i stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania właściwych leków. To, jakie leki zostaną zlecone choremu, zależy od postaci choroby – inaczej będzie leczenie wyglądało przy biegunce, inaczej przy zaparciach.

W złagodzeniu objawów pomagają również niektóre zioła i rośliny. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kwiat rumianku o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwrzodowym, przeciwbakteryjny rumianek, wspomagający apetyt korzeń arcydzięgla oraz melisa o właściwościach uspokajających.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*