Jak leczyć alkoholizm?

Jak leczyć alkoholizm
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wbrew powszechnym przekonaniom uzależnienie od substancji psychoaktywnych to bardzo skomplikowane schorzenie. Jego podłożem jest nie tyle proste upodobanie do alkoholu, co nieumiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami, deficyty w obszarze kompetencji społecznych, destrukcyjne schematy myślowe oraz wiele innych problemów. Aby skutecznie poradzić sobie z tym zaburzeniem, należy więc zastosować kilka różnych, uzupełniających się metod działających na rozmaite obszary funkcjonowania człowieka. Jak leczyć alkoholizm?

Czy alkoholizm da się wyleczyć?

Alkoholizm to choroba przewlekła i nieuleczalna. Osoba, która raz utraci panowanie nad swoim piciem, już nigdy nie będzie w stanie spożywać alkoholu w sposób okazjonalny i kontrolowany. Nie każde sięgnięcie po kieliszek musi doprowadzić do powrotu do starych nawyków, jednak z reguły zapoczątkowuje proces, który może skończyć się nawrotem. Z tego powodu leczenie alkoholizmu ma na celu doprowadzenie do trwałej abstynencji. Choć nałogowcem jest się już do końca życia, każdy pacjent ma szansę zmienić swoje życie i funkcjonować normalnie, o ile wyeliminuje ze swojego otoczenia alkohol.

Po pierwsze: motywacja do leczenia

Zgłoszenie się na terapię stanowi pierwszy, duży sukces na drodze do trzeźwości. Wbrew pozorom ten etap często bywa najtrudniejszy. Chorzy nierzadko z różnych powodów czują ogromną niechęć do wyciągnięcia ręki po profesjonalną pomoc. Największą przeszkodą często okazuje się tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania, który sprawia, że alkoholicy nie zdają sobie sprawy z własnego problemu i są przekonani, że całkowicie panują nad swoim piciem. Zdarza się również, że boją się stygmatyzacji, obawiają się przebiegu leczenia lub czują opór przed jakimikolwiek zmianami. Z tego powodu największym wyzwaniem, które stoi przed ich bliskimi, jest przekonanie ich do podjęcia terapii. Zanim zadamy sobie pytanie, jak leczyć alkoholizm, musimy doprowadzić do tego, by alkoholik w ogóle chciał podjąć się tego wyzwania. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest szczera, pozbawiona nadmiernych emocji, pełna wsparcia i życzliwości rozmowa. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie chronić chorego przed konsekwencjami jego postępowania: nie sprzątać po libacjach, nie usprawiedliwiać jego nieobecności w pracy, nie wyręczać w obowiązkach i nie spłacać jego długów. Jeśli zaś te metody się nie sprawdzą, możemy sięgnąć po interwencję kryzysową, a w skrajnych przypadkach spróbować zdobyć skierowanie na leczenie przymusowe.

Gdzie leczyć alkoholizm?

Osoby zastanawiające się, jak leczyć alkoholizm, mają do wyboru dwie drogi: leczenie ambulatoryjne lub pobyt w ośrodku terapeutycznym. To pierwsze polega na regularnych spotkaniach ze specjalistą, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania na czas terapii. Pacjenci mogą korzystać również z zajęć w ośrodkach dziennego pobytu, spotkań grup wsparcia lub mityngów wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Z kolei leczenie zamknięte jest znacznie bardziej intensywne, ponieważ chorzy spędzają całą dobę w ośrodku i są poddawani wielogodzinnym oddziaływaniom terapeutycznym. Dzięki temu efekty leczenia są widoczne szybciej, a sam jego przebieg jest nieco łatwiejszy dzięki możliwości wyrwania się z dotychczasowego środowiska i odcięcia od codziennych pokus.

Przeczytaj też: METODY LECZENIA ALKOHOLIZMU

Jak leczyć alkoholizm?

Jako że alkoholizm jest chorobą o bardzo złożonym podłożu, do jego leczenia należy wykorzystywać wiele różnych, uzupełniających się nawzajem metod, które wpływają na rozmaite aspekty myślenia, przeżywania i zachowania pacjentów. Oczywiście podstawą tych działań jest psychoterapia, przebiegająca w formie spotkań indywidualnych oraz grupowych. Dodatkowo bardzo istotną rolę odgrywają psychoedukacja (zwykle przybierająca formę wykładów terapeutycznych) oraz trening umiejętności społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem asertywności. Oprócz tego placówki stosują techniki uzupełniające, takie jak np. zajęcia sportowe, arteterapia (pozwalająca na ekspresję ukrytych emocji i wyrażanie siebie) czy filmoterapia (która daje możliwość zobaczenia własnych zachowań w krzywym zwierciadle poprzez oglądanie filmów starannie dobranych przez ekspertów).

https://uzaleznienia-terapia.pl/

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*