Kurzajki płaskie
Kurzajki płaskie to specyficzny rodzaj kurzajek, który często nie jest poprawie rozpoznawany przez pacjentów. Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o tym rodzaju brodawek, aby móc je szybko rozpoznać, by rozpocząć leczenie.
Kurzajki płaskie
Kurzajki płaskie to taki typ zmian skórnych, który najczęściej zauważamy u dzieci i młodzieży. Wywoływane są również przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Zaliczane są jako jedna ze 100 rodzajów brodawek, występujących u człowieka.
Kurzajki płaskie przypominają w wyglądzie lekko uwypukloną zmianę skórną, która ma wielkość zaledwie kilku milimetrów. Mają gładką powierzchnię i często występują w miejscu zadrapania. Najczęściej możemy je zauważyć na twarzy. Jeżeli występują w miejscu uszkodzenia skóry, to mamy do czynienia z tzw. objawem Koebnera. Są bardzo zaraźliwe i szybko rozprzestrzeniają się na zdrowe osoby, które miały kontakt z osobą chorą.
Skuteczne metody na kurzajki płaskie
Kurzajki płaskie również można usunąć w gabinecie podologicznym. Specjalista dokona precyzyjnego usunięcia chorej tkanki, co skutecznie ograniczy ryzyko wystąpienia nowej kurzajki w tym samym miejscu. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest po prostu wizyta w gabinecie podologicznym.
Istnieją też inne, domowe sposoby, z których możemy ewentualnie skorzystać. Są mniej skuteczne i nie w każdym przypadku przynoszą oczekiwaną poprawę. Kurzajki płaskie możemy spróbować zlikwidować poprzez zastosowanie leków, które dostaniemy w większości aptek. Najpopularniejsza jest maść z pochodną witaminy A, która ma silne właściwości złuszczające. Stosując tę maść, możemy zahamować proces rogowacenia skórka, co wspomoże zahamowanie procesu zarażania zdrowej tkanki. Niestety nie jest to w 100% dobra metoda. Nie zawsze przynosi pożądany efekt oraz niesie za sobą ryzyko uwrażliwienia tej części skóry, która została poddana zabiegowi.
Jak usuwa się kurzajki płaskie w gabinecie podologicznym?
Usuwanie kurzajek płaskich w gabinecie podologicznym jest niezwykle skuteczne. Najczęściej specjaliści zalecają, by przed zabiegiem oczyszczać chorą część skóry mydłem i 17% kwasem salicylowym, ale nie zawsze jest to bezwzględnie konieczne. Następnie specjalista wymraża kurzajkę płaską poprzez przyłożenie do niej ciekłego azotu. Zabieg nie jest bolesny i jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W ciągu kilku tygodni od zabiegu, leczona skóra powraca do stanu początkowego.
Zostaw komentarz