Brodawczak ludzki: jak wykryć wirusa brodawczaka ludzkiego w warunkach domowych?
Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie kurzajek, brodawek narządów płciowych oraz raka prącia i odbytu. Nie zawsze od razu zauważamy zmiany skórne, które ewidentnie wskazują na zarażenie wirusem. Wielu z nas może być nosicielami wirusa, który potrafi przebywać w organizmie w postaci utajonej nawet do dwóch lat.
Sprawdź, czy masz wirusa HPV!
Możesz sprawdzić, czy jesteś nosicielem wirusa HPV. Wystarczy, że wykonasz odpowiedni test w warunkach domowych, który wykryje nawet utajoną infekcję. Test sprawdza obecność DNA wirusa i na tej podstawie daje odpowiedni wynik. Najlepsze są testy z opcją genotypowania, ponieważ umożliwiają wykrycie typów wysokiego ryzyka (wysokoonkogennych) oraz niskiego ryzyka (niskoonkogennych). Taki test można kupić w gabinetach lekarskich oraz przez internet. W zestawie dostaniemy szczoteczkę do pobierania materiału oraz zakręcaną probówkę zawierającą bufor i protokół pobrania materiału do badania.
Jak wykonać taki test?
Najczęściej wykonuje się taki test po niebezpiecznym kontakcie seksualnym. Jeżeli wykonuje go mężczyzna, to powinien pobrać wymaz z rowka zażołędnego znajdującego się wokół penisa. Materiał pobieramy poprzez kilkukrotne pocieranie, na całej długości rowka. Zaleca się, aby mężczyzna nie mył genitaliów przez 12 godzin przed pobraniem próbki do badań.
Cena testu waha się od 150 złotych do nawet 350 złotych. Wszystko zależy od ilości genotypów, jakie jest w stanie rozróżnić, czyli po prostu od zakresu działania.
Test wykazała zarażenie. Co mam zrobić?
Jeżeli test wykazał, że jesteś nosicielem wirusa, to musisz jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Pamiętaj jednak, że leczenie brodawek narządów moczowo-płciowych u mężczyzn nie zmniejsza ryzyka zakażenia wirusem partnera seksualnego! Brodawki mogą zniknąć same, nie zmieniać się lub rosnąć. W dwóch ostatnich przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, zabiegi operacyjne, lub kriochirurgię (wymrażanie). Czasem konieczne jest powtarzanie zabiegów nawet kilkukrotnie.
Czy istnieją szczepionki na wirusa HPV?
Istnieje jedna szczepionka, ale przeznaczona jest dla kobiet. Chroni je przed rakiem szyjki macicy i kłykcinami. Niestety dla mężczyzn nie ma alternatywy, ale cały czas trwają testy, czy szczepionka dla kobiet ochroni mężczyzn przed brodawkami męskich narządów moczowo-płciowych oraz rakiem prącia i odbytu.
Inne metody profilaktyczne
Zapobieganie zakażeniom wirusa HPV, wywołującego brodawki: noszenie obuwia ochronnego w szatniach oraz kompleksach basenowych, unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami z widocznymi brodawkami, unikanie dotykania przedmiotów sprzyjających tymczasowemu przetrwaniu wirusa (np. skórzane uchwyty w środkach publicznego transportu).
Zapobieganie zakażeniom HPV drogą płciową: wstrzemięźliwość seksualna, prawidłowo stosowana prezerwatywa podczas każdego stosunku (zmniejsza jedynie ryzyko infekcji o ok. 75 proc.).
Zostaw komentarz