Kurzajki a wirus HPV u mężczyzn
Wirus HPV jest najbardziej znany z tego, że powoduje powstawanie kurzajek. Odmian tego wirusa mamy aż 100, ale nie wszystkie są dla nas groźne. Istnieją też takie, które są wyjątkowo niebezpieczne dla mężczyzn.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) doprowadza do problemów zdrowotnych u zaledwie 1% mężczyzn aktywnych seksualnie. Jednak warto mieć na uwadze to, że gdy już dojdzie do zarażenia, to mogą pojawić się powikłania, które są trudne do wyleczenia i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Wirus HPV u mężczyzn może wywołać raka prącia i odbytu, trudne do wyleczenia brodawki narządów moczowo-płciowych oraz może być przyczyną grudkowatości bowenoidalnej oraz choroby Bowena.
Wirus HPV a rak prącia i odbytu
O ile z kurzajkami możemy sobie dość łatwo poradzić, ponieważ wystarczy udać się do gabinetu podologicznego i usunąć je, o tyle ryzyko wywołania raka prącia lub odbytu stanowi ogromne zagrożenie dla życia mężczyzny. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń zwiększa się u pewnej grupy mężczyzn. Należą do niej panowie homo- i biseksualni, posiadający chwilowo osłabiony układ odpornościowy oraz ci, którzy są nosicielami wirusa HIV.
Jak dochodzi do zarażenia wirusem HPV?
Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się bardzo łatwo – wystarczy kontakt skórny z nosicielem. Wtedy dochodzi do powstania tzw. kurzajek i brodawek. Zarazić się można również poprzez kontakt seksualny. Na szczęście nie każda odmiana wirusa jest dla nas niebezpieczna. Lekarze wyróżniają typy niskiego i wysokiego ryzyka.
Niskie ryzyko
Wirusy HPV typu I i II, które wywołują kurzajki lub brodawki stóp.
Wirusy HPV typu VI i XI są przenoszone drogą płciową i wywołują kłykciny kończyste, które również stanowią pewną odmianę kurzajek, ale bardziej niebezpiecznych od tych występujących na skórze. Mogą być płaskie lub wypukłe i najczęściej umiejscawiają się na zewnątrz narządów płciowych lub wokół odbytu.
Wysokie ryzyko
Do grupy wysokiego ryzyka zaliczamy wirusy onkogenne, czyli związane z rozwojem nowotworu. Należą do nich wirusy HPV XVI i XVIII. Są wysoko rakotwórcze.
Jak rozpoznać, że doszło do zarażenia wirusem HPV?
Należy pamiętać o tym, że pozornie niegroźne kurzajki występujące na dłoniach lub stopach należy jak najszybciej usunąć np. w gabinecie podologicznym, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się choroby. Jeżeli wirus zaatakuje narządy moczowo-płciowe mężczyzny, to dochodzi do powstania brodawek płciowych (tzw. kłykciny). Najczęściej występują one na żołędzi pod napletkiem i w środkowej części penisa, czasami na mosznie, w pachwinach i w okolicy odbytu, a nawet wewnątrz cewki moczowej. Wirus może także przyjąć postać przedrakową. Wtedy mamy do czynienia z grudkowatością bowenoidalną – różowe lub o lekko brunatnym odcieniu zmiany grudkowate, wieloogniskowe zlokalizowane na żołędzi. Może również dojść do rozwoju choroby Bowena – to postać raka kolczystokomórkowego przedinwazyjnego skóry. Objawia się sinoczerwonymi grudkami, o gładkiej, błyszczącej powierzchni, które są zlokalizowane na żołędzi prącia.
Zostaw komentarz