Brodawki u nastolatka

Brodawki
[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

Brodawki płaskie młodocianych dotykają najczęściej osoby w wieku kilkunastu lat. Na skórze w dość szybkim tempie namnażają się płaskie grudki, które wyglądają jakby były nałożone na skórę. Takie zmiany skórne pojawiają się z powodu wirusa HPV3, a czasem w wyniku kontaktu z typem 10, 27 i 28 HPV.

Brodawki płaskie młodocianych można bardzo łatwo rozpoznać. Poza tym, że są wyraźnie płaskie, to posiadają specyficzną barwę. Zazwyczaj mają kolor zbliżony do koloru skóry, błyszczący lub lekko brunatny. Przy dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że są delikatnie wyniosłe poza powierzchnię skóry. W dotyku są dość chropowate i łatwe do wyczucia pod palcami. Zazwyczaj występują na grzbietach rąk i twarzy (czoło, broda).

Gdy nastolatek ma brodawki płaskie

Jeżeli twoje dziecko ma brodawki płaskie, to przede wszystkim musisz uczulić go na to, by ich nie drapał. Rozdrapane brodawki namnażają się na nowo i układają się w prostej linii – tzw. zjawisko Koebnera. Zmiany skórne u młodzieży zazwyczaj są liczne i rozsiane, ale przebieg choroby jest zależny od konkretnego przypadku. Niestety zazwyczaj trwa długo lub krótko, ale bardzo intensywnie. Twoje dziecko może wstydzić się zmian, ponieważ z czasem przyjmują one jeszcze bardziej widoczną formę, czyli nagle stają się zaczerwienione i obrzęknięte. Jeżeli tylko zauważysz problem, to jak najszybciej rozpocznij leczenie, by skóra dziecka powróciła do zdrowia. Powinnaś udać się do dermatologa, który zaleci leczenie miejscowe. Najczęściej są to maści z witaminą A i C lub preparaty z rezorcyną i siarką, które delikatnie złuszczają naskórek. Pamiętaj, że rozpoczęcie leczenia w początkowym stadium choroby, to gwarancja szybkiego wyleczenia. Jeżeli czas oczekiwania na konsultację dermatologiczną jest za długi, to możesz również skorzystać z innej formy leczenia, czyli z wymrażania brodawek ciekłym azotem. Taki zabieg wykonasz w dobrym gabinecie podologicznym. Krioterapia daje szybką i widoczną poprawę oraz jest zabiegiem w pełni bezbolesnym. Nie wymaga żadnej rekonwalescencji oraz przesadnego dbania o skórę, co jest szczególnie ważne w przypadku niektórych nastolatków, którzy nie przykładają szczególnej uwagi do higieny.

Brodawki płaskie młodocianych w niektórych przypadkach mogą samoczynnie ustąpić, ale zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu tygodni. Jeżeli chcesz zmniejszyć dyskomfort dziecka, nie narażać go na złośliwe docinki kolegów i podnieść jego własną samoocenę, to jak najszybciej udaj się do gabinetu podologicznego lub dermatologicznego. W takich miejscach możesz liczyć na szybką i fachową pomoc oraz skuteczne leczenie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*