Czy ta brodawka jest groźna?

brodawka
[Głosów:43    Średnia:2/5]

Wielu naszych pacjentów przychodzi do gabinetu nie z powodów czysto estetycznych, ale przede wszystkim ze strachu. Zastanawiają się czy dana brodawka może być groźna, czy jest wyłącznie defektem kosmetycznym. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy tę kwestię.

Czy kurzajki są groźne?

Tradycyjne kurzajki należy usuwać, ponieważ szybko rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować. Z zasady nie prowadzą do poważniejszych problemów, czyli nie są przyczyną powstawania nowotworów.

Czy brodawki na powiekach są niebezpieczne?

Brodawki na powiekach to tzw. żółtaki, które należy leczyć nie tylko ze względów estetycznych. Z biegiem lat rozrastają się, powiększają swój rozmiar i mogą znacząco utrudnić widzenie.

Czy brodawki na narządach płciowych są niebezpieczne?

Ten rodzaj brodawek, który często przypomina tradycyjne kurzajki, jest wyjątkowo niebezpieczny. Brodawki płciowe mogą prowadzić do rozwijania się nowotworu – np. raka szyjki macicy. Z wszelkimi zmianami zauważalnymi w okolicach intymnych powinno się od razu udać do podologa, ginekologa lub wenerologa, by lekarz zdiagnozował zmianę i określił czy jest groźna, oraz czy wymaga specjalistycznego leczenia.

Czy brodawki łojotokowe są niebezpieczne?

Brodawki łojotokowe powstają zazwyczaj na skutek opalenia wykwitów trądzikowych. Nie stwarzają one większego zagrożenia, ale uszkodzenie ich wyrządzi dość spory rozlew krwi, dyskomfort i szpecącą zmianę. Z biegiem lat mogą rosnąć i zmieniać swoją barwę, ale zazwyczaj pozostają okrągłe i pokryte nienaturalnie wyschniętą skórką. Można je usunąć ze względów estetycznych, ponieważ bardzo często występują na twarzy.

Czy owłosione znamiona są niebezpieczne?

Owłosione znamiona, które posiadamy zazwyczaj od urodzenia, wymagają specjalnego traktowania. Musimy obchodzić się z nimi ostrożnie. Zabronione jest wyrywanie włosków. Jedyne, co możemy bezpiecznie zrobić, to obciąć wstający kosmyk. Wyrywanie może doprowadzić do powstania tkanki nowotworowej ze względu na podrażnienie brodawki.

Czy włókniaki są niebezpieczne?

Włókniaki to zmiany, które bardzo szpecą. Mogą mieć różną postać i wielkość. Zazwyczaj bardzo odstają od skóry i wyglądają tak, jakby miały się zaraz urwać. Najczęściej mają barwę brunatną lub bardzo zbliżoną do koloru skóry. To miękkie wyrostki skórne, czyli niegroźna nowotworowa tkanka. Proszę się nie bać! Nie są groźne i usuwa się je wyłącznie ze względów estetycznych.

Każda zmiana przypominająca brodawkę lub kurzajkę powinna zostać obejrzana przez dermatologa, lub podologa. Pacjenci zazwyczaj nie potrafią poprawnie rozpoznać nawet bardzo groźnego i książkowo wyglądającego czerniaka. Pomimo tego warto wiedzieć, że większość zmian nie wymaga interwencji z przyczyn innych niż estetyczne.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*