Czy kurzajki są zaraźliwe?

Czy kurzajki są zaraźliwe
[Głosów:36    Średnia:1.9/5]

Domyślam się, że skoro zajrzałeś na ten portal, to problem kurzajek jest Ci bliski; w jakikolwiek sposób. Najprawdopodobniej zadajesz sobie pytanie: „Czy kurzajką można się zarazić?”. Niestety odpowiedź jest twierdząca. Kurzajki są bardzo zaraźliwe.

Jak dochodzi do zarażenia kurzajką?

Za powstawanie kurzajek odpowiedzialny jest wirus brodawczka ludzkiego, który niestety przenosi się przez dotyk. Jest to jeden z powodów, dla których szybkie rozpoczęcie leczenia zmian skórnych jest tak bardzo istotne. Jeżeli masz kurzajkę, to musisz zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi osobami. Kurzajki występujące na stopach można w bardzo prosty sposób odseparować od społeczeństwa zakładając np. skarpetę, natomiast w przypadku zmian skórnych na rękach jest to o wiele trudniejsze. Rozumiem, że unikanie kontaktu dłoń-dłoń z innymi osobami jest bardzo stresujące. Zazwyczaj nie mamy ochoty dzielić się z całym światem informacją o tym, co nas spotkało. Jest to kolejny powód do tego, by przełamać strach i skierować swoje kroki do gabinetu podologicznego, w którym specjaliści zajmą się naszym problemem.

Rodzaje kurzajek

Kurzajki różnią się między sobą wyglądem i podatnością na leczenie, w zależności od tego, gdzie występują. W kolejnych wpisach przybliżę Wam wszystkie rodzaje kurzajek, abyście mogli rozróżnić je z łatwością. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się dwoma najczęstszymi rodzajami kurzajek, które są zlokalizowane na stopie. Pomoże Wam to w szybkim zdiagnozowaniu problemu u siebie lub u swoich dzieci.

Jak rozpoznać kurzajkę na stopie?

Kurzajki na stopie najczęściej zauważamy wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort podczas chodzenia. Brodawki wirusowe występujące na tej części ciała dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. myrmecia (HPV1), a drugą grupę stanowią brodawki wirusowe mozaikowate (HPV2).

Kurzajki myrmecia

Ten typ brodawek wirusowych jest bardzo bolesny i zazwyczaj posiada odczyn zapalny. Najczęściej kurzajki HPV1 występują pojedynczo i wnikają w głąb skóry. Jeżeli są czarne, a ich podłoże jest bardzo zaczerwienione, to możemy założyć, że już ustępują.

Kurzajki mozaikowate

Ten typ brodawek wirusowych występuje najczęściej. Atakują skórę w skupiskach, są rozległe i często się zlewają. W przeciwieństwie do kurzajek typu myrmecia, występują płycej w skórze i najczęściej nawracają. Ich leczenie zajmuję więcej czasu niż w pierwszym omawianym przypadku. Kurzajki mozaikowate najczęściej usuwa się przy pomocy ciekłego azotu.
Co zrobić, gdy nie potrafimy rozpoznać rodzaju kurzajki?

Problemy z rozpoznaniem rodzaju kurzajki mogą przytrafić się każdemu z nas, ponieważ mogą się one różnić między sobą w zależności od predyspozycji danej osoby. Czasami zdarza się tak, że nawet fachowe oko lekarza dermatologa lub podologa nie potrafi precyzyjnie określić, z którym rodzajem mamy do czynienia. W takiej sytuacji wykonuje się specjalistyczne badanie molekularne, które precyzyjnie określa genotyp wirusa. Dzięki temu można dopasować najbardziej odpowiedni sposób leczenia do konkretnego przypadku.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*