Kurzajka? Nie taki wilk straszny, czyli wszystko o kurzajkach

Kurzajka
[Głosów:46    Średnia:2.6/5]

Szacunkowe dane głoszą, że z problemem kurzajek spotyka się około 10% społeczeństwa, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że i Ciebie, drogi czytelniku, dotknął, właśnie dotyka lub kiedyś dotknie ten problem. Co zrobić, gdy na skórze pojawi się szpecący i bolący problem? Po pierwsze, należy nie panikować.

Co to jest kurzajka?

Kurzajki to zupełnie nieszkodliwe (choć nieestetyczne i bolące) zmiany na skórze, które wywołał wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Najczęściej występują na dłoniach i stopach, ale nie jest to regułą. Kurzajki są bardzo zaraźliwe.

Skąd się biorą kurzajki?

Wirus HPV może nas zaatakować w momencie osłabienia naszego organizmu. Zarażamy się nimi poprzez dotyk, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkiego leczenia (by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa) i zachowanie zasad higieny w codziennym życiu (np. nie należy używać wspólnego ręcznika). Największe prawdopodobieństwo zarażenia się kurzajką występuje w skupiskach ludzkich, np. na basenach, saunach, siłowniach. Szacuje się, że nosicielami wirusa odpowiedzialnego za powstawanie kurzajek jest aż 10% społeczeństwa. Oznacza to, że mamy sporą szansę na zarażenie się nim.

Co zrobić, gdy kurzajka już się pojawi?

Kurzajki należy jak najszybciej wyleczyć. Zaniechanie tego doprowadzi do zarażenia wielu osób oraz do rozprzestrzenienia się kurzajek po całym organizmie, co koniec końców będzie bardzo problematyczne do wyleczenia.

Jak wyleczyć kurzajkę?

Kurzajkę można wyleczyć w różny sposób. Skuteczność leczenia zależy w głównym stopniu od stadium zaawansowania rozwoju kurzajki oraz od predyspozycji osobniczych. Najlepszą, najskuteczniejszą metodą jest usuwanie brodawek w gabinecie podologicznym. Lekarz podolog będzie miał możliwość dokładnego zdiagnozowania problemu i odróżnienia go od np. modzeli czy odcisku. Często zdarza się tak, że w bliskim sąsiedztwie modzeli (lub wręcz na nich samych) pojawiają się kurzajki. W takim przypadku lekarz będzie mógł zaproponować odpowiednią formę leczenia. W przypadku samej kurzajki najczęściej stosuje się konkretny środek farmakologiczny, który doprowadza do dorzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry. Niektóre gabinety stosują leczenie laserem lub wymrażaniem. Profesjonalne leczenie kurzajek w Warszawie to koszt zaledwie ok. 40zł, czyli niewiele więcej od ceny zakupu środka do samodzielnego leczenia. Innym sposobem jest użycie środków aptecznych (np. żeli, kremów lub pisaków), albo zastosowanie domowych, tradycyjnych sposobów. Wszystkim wymienionym sposobom leczenia poświęcimy oddzielny wpis. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*