Czym są organiczne zaburzenia psychiczne i jak je rozpoznać?
Musisz wiedzieć, że zaburzenia psychiczne mogą mieć różne podłoże. Bardzo często wynikają ze zmian organicznych w ciele człowieka, takich jak uszkodzenie mózgu. Co ważne, zaburzenia tego rodzaju nie są łatwe w rozpoznaniu, bo objawiają się nie tylko zmianami w sferze emocji czy zachowania pacjenta. Bardzo często symptomy są na tyle nieoczywiste, że diagnostyka jest wręcz niemożliwa. Sprawdź, jakie nietypowe objawy mogą świadczyć o organicznych zaburzeniach psychicznych i kiedy warto wybrać się do specjalisty. Istotne jest to, że najczęściej symptomy rozpoznaje nie tyle sam chory, co jego otoczenie, na przykład bliscy.
Objawy organicznych zaburzeń psychicznych
Problemy z pamięcią, rozkojarzenie, brak skupienia, brak spostrzegawczości czy powolne myślenie, to objawy organicznych zaburzeń psychicznych, które mogą być wielce mylące. Zdarza się, że winą za nie obarcza się stresujący tryb życia, “za dużo na głowie” albo po prostu wiek pacjenta czy jego typowe cechy charakteru, temperamentu i osobowości.
Typowe dla organicznych zaburzeń psychicznych są wspomniane już wyżej zmiany w zachowaniu. Najczęściej są to reakcje nadmiernego pobudzenia albo wręcz przeciwnie – rosnące zobojętnienie, nieadekwatne do danej sytuacji bądź zdarzenia. Zastanowić powinna chwiejność nastrojów, intensywne emocje pozytywne bądź negatywne, omamy, urojenia, lęki czy napady paniki.
Dlaczego dochodzi do organicznych zaburzeń psychicznych?
Jak już wiesz, organiczne zaburzenia psychiczne wynikają ze zmian organicznych w ciele człowieka, a więc są następstwem na przykład uszkodzenia mózgu czy różnego rodzaju chorób. Specjaliści potwierdzają, że tego rodzaju zaburzenia przeważnie są wynikiem choroby Alzheimera, Parkinsona, padaczki, stwardnienia rozsianego, demencji starczej, a nawet niedoczynności tarczycy. Nie zawsze zaburzenia psychiczne muszą być związane ze zmianami w mózgu.
Czy da się leczyć organiczne zaburzenia psychiczne?
Zaburzenia psychiczne o podłożu organicznym są trudnymi przypadkami i tak naprawdę nie można mówić o ich całkowitym wyeliminowaniu. Skutecznie udaje się jednak zahamować ich rozwój, niwelując tym samym pogłębianie się objawów, które uniemożliwiają codzienne, normalne funkcjonowanie pacjenta.
Najlepiej sprawdza się psychoterapia oraz farmakoterapia i specjalne ćwiczenia usprawniajace pracę mózgu. Wdrożone leczenie zawsze jest dobierane indywidualnie i poprzedza je profesjonalna diagnostyka neuropsychologiczna.
Jeśli zauważyłeś u siebie albo u osoby z Twojego bliskiego otoczenia problemy tego rodzaju, niezwłocznie zwróć się o pomoc do psychologa. Przedłużający się stan osłabienia koncentracji, rozkojarzenia czy problemów z pamięcią może oznaczać zaburzenia psychiczne. Warto udać się na konsultację celem wykluczenia zaburzeń psychicznych i nie pozwolić, aby te się pogłębiały. Im wcześniej zostaną rozpoznane, tym większe są szanse na ich poskromienie i życie przy zachowaniu optymalnego komfortu.
Zostaw komentarz