Kiedy warto udać się z dzieckiem do okulisty?

Kiedy warto udać się z dzieckiem do okulisty
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Każdy zmysł jest ważny dla człowieka. Jednak to wzrok pozwala nam najpełniej korzystać z życia, poznawać świat i spełniać się zawodowo. Dlatego, gdy u dziecka stwierdzono jakieś nieprawidłowości lub sami zauważyliśmy niepokojące objawy, jak najszybciej należy udać się do okulisty. Warto wiedzieć, że wśród specjalistów od wzroku są osoby specjalizujące się w leczeniu wzroku u wcześniaków, lekarze okuliści dziecięcy, a także optometryści.

Retinopatia wcześniacza

Problemy ze wzrokiem mogą zacząć się już w momencie przyjścia dziecka na świat. U maluszków, które urodziły się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, często diagnozuje się retinopatię wcześniaczą. Schorzenie to powoduje odwarstwienie się siatkówki. Wszystko dlatego, że jej naczynia w tym czasie nie są zazwyczaj w pełni rozwinięte. Retinopatia wcześniacza może doprowadzić do ograniczenia widzenia, a nawet ślepoty.

Trzeba podkreślić, że im wcześniej urodzone dziecko, tym większe ryzyko retinopatii. Oczywiście nie wszystkie wcześniaki mają taki problem. Lekarze wykazują całą listę innych przyczyn retinopatii, które łącznie ze zbyt wczesnym urodzeniem mogą spowodować tę chorobę (np. palenie tytoniu w ciąży, zakażenia wewnątrzmaciczne, nadciśnienie).

Zmiany w obrębie siatkówki mogą być stwierdzone przez doświadczonego lekarza poprzez wykonanie badania nazywanego oftalmoskopią. Okulista dokładnie ogląda siatkówkę oka maluszka. Wykorzystuje do tego specjalny wziernik oraz krople służące do rozszerzenia źrenic. Retinopatię wcześniaczą klasyfikuje się w kilku stopniach (od 1 do 5). Retinopatia nie zanika samoistnie. Do jej wyleczenia potrzebna jest odpowiednia terapia u okulisty dziecięcego.

Okulistyka i optometria dziecięca

Problemy u dzieci ze wzrokiem mogą pojawiać się także w późniejszym okresie. Ich przyczyny mogą być związane z urazami mechanicznymi, jak również chorobami. Wśród nich wymienić można, między innymi: stany zapalne oka, infekcje, jaskrę, zaćmę, choroby siatkówki i nerwu wzrokowego.

Niestety częstym schorzeniem, które jest widoczne u dzieci, a potem sprawia wiele trudności w życiu dorosłym jest zez. Jest to choroba, która polega na nierównoległym ustawieniu oczu. Takie nierówne patrzenie może występować stale, jak również w szczególnych przypadkach. Co istotne, zez może być wrodzony lub nabyty. O czym trzeba pamiętać? Najważniejszą kwestią jest uświadomienie rodzicom, że z zeza się nie wyrasta, jednak można go leczyć. I to zarówno zachowawczo, jak i operacyjnie. Docelowo chodzi o uzyskanie równoległego ustawienia oczu, prawidłowego widzenia obuocznego oraz uzyskanie dobrej ostrości wzroku.

Gdzie udać się na wizytę?

Zadaniem rodzica jest zapewnienie dziecku jak najlepszej opieki medycznej i stosowanie się do zaleceń lekarzy. Współpraca ze specjalistą przynosi bowiem najlepsze efekty. Z całą pewnością warto polecić gabinet okulisty dziecięcego mieszczący się w Instytucie Oka, który mieści się w Warszawie przy Alei Niepodległości 18. Na wizytę można umówić się osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu.

W Instytucie Oka wykonuje się kompleksową diagnostykę oraz operacje i zabiegi okulistyczne. Rodzice dzieci i młodzieży mogą być pewni, że specjaliści, nie tylko sprawnie zdiagnozują dziecko i rozpoczną skuteczne leczenie, ale także sprawią, że badania będą bezstresowe i bezinwazyjne.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*