Jak odżywiać się po operacji zmniejszenia żołądka?

Otyłość może być leczona operacją bariatryczną fot. Pixabay.com
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prawidłowo zbilansowana dieta, zdrowe odżywianie i odpowiedni tryb życia to podstawowe zasady, które należy wprowadzić po przebytej operacji zmniejszenia żołądka. Ponadto dieta taka musi mieć również odpowiednią konsystencję. Jak więc właściwie odżywiać się po takiej operacji?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/zasady-zdrowej-diety-po-operacyjnym-leczeniu-otylosci/

Powody stosowania diety po operacji zmniejszenia żołądka

Operacja bariatryczna, która polega na zmniejszeniu objętości żołądka, to bardzo duże wyzwanie i zmiana dla organizmu. Każdy, kto się jej poddał lub planuje to zrobić w przyszłości musi diametralnie odmienić swój dotychczasowy tryb życia. Przede wszystkim zmianie muszą ulec nawyki żywieniowe. Przejście operacji zmniejszenia żołądka oznacza dla pacjenta całkowitą i świadomą rezygnację ze sposobu odżywiania, który do takiej otyłości doprowadził. Właściwa dieta to nie tylko dobrze zbilansowane posiłki, składające się z węglowodanów złożonych, białka i dobrych tłuszczów, lecz także regularne spożywanie posiłków, nieprzejadanie się, właściwa ich wartość energetyczna. Dieta taka pomaga również zapobiec nadmiernemu rozciąganiu żołądka po przebyciu operacji oraz sprzyja nieprzybieraniu na wadze.

 Jakich zasad diety przestrzegać po przebyciu operacji bariatrycznej?

Zmniejszenie ilości spożywanych posiłków

Po operacji bariatrycznej takim znakiem, którego szczególnie powinno się przestrzegać i brać pod uwagę jest uczucie sytości. Przejadanie się może prowadzić do poważnych komplikacji. Osobom po operacji na początku zaleca się spożywanie posiłków o maksymalnej objętości 150 ml, aby nadmiernie nie obciążyć żołądka i powoli pomóc mu dostosować się do pooperacyjnego funkcjonowania.

Jedzenie o regularnych porach

Pacjenci powinni być również świadomi tego, jak dużą rolę w zmianie nawyków żywieniowych odgrywa regularne spożywanie posiłków. Optymalna ich liczba to 4-5 posiłków dziennie. Trzy główne i dwa uzupełniające. Jednocześnie warto również zaznaczyć, że powinny być one spożywane w odstępach 3-4 godzinnych.

Stopniowe rozszerzanie diety

Tuż po operacji spożywanie wielu posiłków jest po prostu zakazane. Pierwsze dni bogate są w dietę płynną. Pacjent zaczyna od picia ciepłej przegotowanej wody, herbaty, rumianku. Później sięga po dobrze rozcieńczony kleik i zmiksowane ugotowane na parze warzywa. Z czasem może uzupełniać jadłospis o warzywno-owocowe papki. Mięsa warto na początku zamienić na ryby. Z czasem można do diety wprowadzać chudy drób czy cielęcinę. Należy również pamiętać o tym, aby posiłki spożywać w spokoju, nie spiesząc się i dokładnie gryźć wszystko to, co znajduje się w jamie ustnej.

Dieta bogata w białko, produkty wysokiej jakości, witaminy i minerały

Dieta po operacji bariatrycznej musi być dobrze zbilansowana, urozmaicona, pełna witamin i minerałów. To one pomogą żołądkowi i całemu organizmowi szybciej i łagodniej dostosować się do zmian, które zaszły. Ponadto bogate w białko produkty powinny być wysoko na liście spożywanych pokarmów. Białko ułatwia bowiem gojenie się ran pooperacyjnych oraz pomaga odbudowywać komórki organizmu.

Zobacz też: http://wrastajacypaznokiec.pl/zasady-i-rodzaje-diet-po-operacjach-zmniejszenia-zoladka/

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*