Czy potrafisz oddychać prawidłowo?

Warto uczyć się prawidłowego oddychania fot. Pixabay.com
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wydaje się, że nie ma dla nas nic prostszego niż oddychanie. Robimy to odkąd przyszliśmy na świat i oddech jest tym, co towarzyszy nam codziennie aż do ustania czynności życiowych. Dzisiejszy tryb życia powoduje jednak, że wielu z nas nie potrafi oddychać prawidłowo. Jak więc ćwiczyć oddech, aby właściwie dotleniać każdą komórkę organizmu?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jak-prawidlowo-oddychac/

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego oddychania?

Dlaczego właściwie oddychamy nieprawidłowo? Najczęściej wymusza to na nas nasz tryb życia. Siedzimy w biurze i po pracy, nie jesteśmy aktywni fizycznie, mamy nieprawidłową postawę ciała i nieustannie nie mamy czasu, aby pomyśleć o tym, czy oddychamy właściwie.

Wbrew pozorom nieumiejętne oddychanie może prowadzić do wielu komplikacji w naszym organizmie. Po pierwsze może powodować niewystarczające dotlenienie komórek i narządów. Po drugie skutkuje również nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów ruchu oraz narządów wewnętrznych. Jeśli oddychamy tak, jak powinniśmy, ma to olbrzymi wpływ na pracę przepony, mięśni, odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała oraz na mobilność obręczy barkowej i całego kręgosłupa. Nieprawidłowe oddychanie z kolei zmniejsza elastyczność mięśni i powięzi, powoduje spięcie obręczy barkowej i szyi.

Czym jest prawidłowe oddychanie?

Wyróżnić możemy trzy tory oddechowe:

  • tor piersiowy – uaktywniamy górną część klatki piersiowej, obręcz barkową oraz łopatki;
  • tor brzuszny – pracujemy brzuchem i przeponą, klatka piersiowa pozostaje nieruchoma;
  • tor całościowy – powietrze przepływa przez klatkę piersiową, następnie brzuch i przeponę.

Tak naprawdę od naszej budowy ciała zależy, którą drogą przepływa powietrze. Zdecydowanie lepiej jednak jest uaktywniać przeponę. To ona trzyma nasze ciało w ryzach i pozwala na zachowanie prawidłowej postawy.

Dodatkowo powinniśmy również zwracać uwagę na to, aby oddychać przez nos. W ten sposób prawidłowo filtrujemy powietrze, oczyszczamy je z bakterii i hamujemy wystąpienie infekcji. Przez nos do naszego organizmu dostaje się również tlenek azotu, wspomagający funkcjonowanie układu krwionośnego.

Zobacz też: http://wrastajacypaznokiec.pl/dlaczego-sen-jest-nam-niezbedny-do-zycia/

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*