Modzele – czym są i jak się ich pozbyć?

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną częścią naszego ciała są stopy. To właśnie na nich opiera się cały ciężar ciała, to dzięki nim możemy pokonywać wiele kilometrów. Z tego też powodu powinniśmy należycie o nie dbać i pielęgnować je, mimo iż często chowamy je w butach.

Czym są modzele?

Odciski, czyli nagniotki i modzele to częste przypadłości stóp. Są nie tylko defektem kosmetycznym, ale mogą też utrudniać chodzenie i powodować dolegliwości bólowe. Skóra na stopach jest gruba, szybko rogowacieje i bardzo łatwo się przesusza. W miejscach najbardziej narażonych na ucisk, gdzie skóra jest źle ukrwiona i zrogowaciała, tworzą się zgrubienia, a następnie modzele. Modzele, w przeciwieństwie do nagniotków, nie posiadają korzenia (jądra)  i mają żółtawy kolor.  Na początku nie sprawiają bólu, ale wraz z ich powiększaniem będzie wzrastał dyskomfort w chodzeniu.

Jak pozbyć się modzeli?

Chcąc pozbyć się modzeli, możemy najpierw spróbować domowych sposobów.  Aby je usunąć należy moczyć stopy w wodze z mydłem przez 10-15 min, aby zmiękczyć skórę, a następnie delikatnie pumeksem zetrzeć odciski. Trzeba uważać, żeby nie uszkodzić zdrowej skóry, ponieważ rana będzie boleć i może się zainfekować. Modzele zmiękczy również okład z cytryny i czosnku.  W usunięciu odcisków pomocne bywają maści i plastry przeznaczone do tego celu, które można kupić w aptece. Jednak, aby mieć pewność, że modzele wrocław zostaną usunięte w sposób bezpieczny i pewny, najlepiej udać się do specjalisty podologa, który specjalizuje się w chorobach i schorzeniach skóry stóp. Podolog dokładnie obejrzy stopy i zaradzi problemom skórnym. Dodatkowo poradzi i pokaże, jak powinna wyglądać pielęgnacja stóp.

Jak zapobiec modzelom?

Aby nie dopuścić do powstawania modzeli, należy odpowiednio pielęgnować i nawilżać stopy oraz używać kremów przeznaczonych do tej części ciała (inne będą za słabo nawilżać). Trzeba również pamiętać o wygodnym i nie uciskającym obuwiu. Modzele często są związane z wadami stóp (np. płaskostopie) i w takich przypadkach zaleca się stosowanie specjalnych wkładek odciążających stopy.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*