Nietrzymanie moczu u kobiet – jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu u kobiet
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele pań, niezależnie od wieku. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, a dobrą wiadomością jest, że można sobie z nią skutecznie poradzić. Zanim jednak wyleczymy nietrzymanie moczu, dobrze jest zastosować środki ochrony, które pozwolą normalnie funkcjonować bez obawy przed kompromitacją i przykrym zapachem.

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu u kobiet najczęściej dotyczy pań dojrzałych, ale nie jest to regułą. Problem z niekontrolowanym wyciekaniem moczu może zdarzyć się w każdym wieku i skutecznie utrudnić codzienne życie.

Wyróżnia się dwie postacie nietrzymania moczu: wysiłkowe i naglące. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet polega na popuszczaniu moczu podczas wykonywania czynności takich jak podnoszenie cięższych przedmiotów, kichanie, a także śmiech, co bywa bardzo krępujące. Mimowolny wyciek moczu może też zdarzyć się po spożyciu większej ilości alkoholu.

Przyczyną tego problemu jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. Są one odpowiedzialne za możliwość zatrzymania strumienia moczu poprzez zaciskanie cewki moczowej; kiedy ulegają osłabieniu pojawia się brak takiej kontroli.

Naglące nietrzymanie moczu to niekontrolowane jego oddawanie związane z odczuciem wzmożonego parcia na pęcherz. Przyczyną naglącego nietrzymania moczu jest nadaktywność mięśni pęcherza, co sprawia, że odczuwana jest nagła potrzeba oddania moczu i nie ma możliwości powstrzymania tego procesu. Nagłe nietrzymanie moczu u kobiet zdarza się najczęściej przy zmianie pozycji ciała, bodźcem może być też stosunek seksualny, co u dotkniętych tym problemem kobiet wywołuje ogromną frustrację.

Zespół nadreaktywnego pęcherza u kobiet może być skutkiem zapalenia pęcherza lub choroby neurologicznej. Jest częstym objawem na przykład choroby Parkinsona.

Nietrzymanie moczu u kobiet może mieć też postać mieszaną – zarówno wysiłkową, jak i naglącą.

Nietrzymanie moczu może okresowo pojawić się w wyniku przyjmowania niektórych leków – na przykład moczopędnych, rozluźniających mięśnie i nasennych.

Przyczyną tej dolegliwości mogą być też złe nawyki żywieniowe – picie nadmiernej ilości kawy, alkoholu, używanie ostrych przypraw i stosowanie sztucznych słodzików.

U niektórych pań problem nietrzymania moczu pojawia się po porodzie. Może także być konsekwencją cewnikowania lub operacji ginekologicznej.

Nietrzymanie moczu u kobiet – jak sobie z nim radzić?

Najprostszą metodą zapobiegania i leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest trening wzmacniający mięśnie Kegla. Możliwe jest także leczenie operacyjne, które ma wysoką skuteczność i efektywnie rozwiązuje problem.

Dobrym rozwiązaniem doraźnym jest stosowanie wkładek, majtek chłonnych, pieluch lub pieluchomajtek TENA. Produkty te można dobrać zależnie od nasilenia dolegliwości i są one refundowane przez NFZ. Dzięki nim życie staje się łatwiejsze, nawet jeśli nietrzymanie moczu ma ciężką postać.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*