Skuteczne leki na wszy i gnidy
Wszy i gnidy – jak sie przed nimi bronić?
W dzisiejszych czasach wszy nie są tak rozpowszechnione jak kiedyś. Mimo to, zakażenia często dotyczą naszych dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli, czy powracających z obozów i kolonii. Jak skutecznie obronić siebie oraz swoje dzieci przed wszawicą?
Jak upewnić się, że mamy do czynienia właśnie ze wszami?
Najczęstszą postacią wszawicy w populacji ludzkiej jest wszawica głowowa. Wywołuje ją wesz głowowa (łac. Pediculus capitis). Inne formy zakażenia to wszawica łonowa oraz odzieżowa.
Wszy są niewielkimi pasożytami, wielkości 1,5-4,5 mm. Zwykle żyją około miesiąc, w tym czasie składając aż do 300 jaj. Najbardziej charakterystycznym znakiem wszawicy są jaja przytwierdzone do włosów – gnidy – które wraz ze wzrostem włosa przesuwają się powoli ku jego końcowi. Obserwując umieszczenie gnid, można w pewnym sensie określić długość trwania choroby.
Jakie są objawy wszawicy?
Objawy wszawicy głowowej to głównie świąd skóry wywołany ugryzieniem przez pasożyta. Zmiany skórne głównie występują w okolicy skroniowej oraz potylicznej głowy. Są one związane z intensywnym drapaniem, często dochodzi do ich nadkażenia bakteryjnego.
We wszawicy łonowej charakterystycznym objawem są szaroniebieskie plamy, będące wynikiem ukłucia wesz – tzw. plamy błękitne.
Wszawica odzieżowa objawia się głównie zmianami rumieniowo-grudkowymi związanymi z drażniącym działaniem śliny wesz.
Jak pozbyć się uciążliwych „lokatorów”?
Najczęściej stosowane są płyny i szampony na bazie ziołowej, silikonowej lub chemicznej.
W trosce o zdrowie naszych pociech polecane są głównie preparaty silikonowe nie zwierające w składzie substancji owadobójczych. Dimetikon stosowany w tych mieszankach odcina dostęp powietrza pasożytom, co ułatwia ich późniejszą eliminację.
Dorosłym pacjentom poleca się środki chemiczne. Zawierają one głównie substancje owadobójcze takie jak permetryna i pyretryna (pestycydy). Zwalczają one także formy larwalne – gnidy. Należy dokładnie przeczytać ulotkę leku, będzie tam informacja o tym, jaki czas należy trzymać preparat na głowie.
Niezależnie od użytego środka, po jego zastosowaniu należy pamiętać o wyczesaniu gnid gęstym grzebieniem. Włosy najlepiej rozczesywać pod rozłożoną wcześniej gazetą lub siatką, by wyłapać wszystkie wszy i gnidy. Należy uważać, by usunięte w ten sposób pasożyty nie dostały się do naszych dywanów lub na podłogi.
We wszawicy łonowej wskazane jest ogolenie włosów tej okolicy. Przy zakażeniu odzieży zaleca się ich dezynfekcję. Można także użyć przeciwpasożytniczych środków do prania.
Zmiany zapalne na skórze wywołane drapaniem leczy się miejscowo lekami przeciwświądowymi i przeciwzapalnymi.
Skuteczne domowe sposoby na wszy
Większość środków chemicznych posiada negatywne działania niepożądane, które mogą wystąpić po dłuższym czasie ich stosowania. Osoby nie uznające konwencjonalnych metod leczniczych mogą posłużyć się sprawdzonymi domowymi sposobami. Minusem sposobów domowych jest niestety ich mniejsza skuteczność i wolniejszy czas działania.
Wszy są wrażliwe na niektóre zapachy, dlatego w celu ich odstraszenia stosowany jest olejek eukaliptusowy. Olejek taki możemy kupić w aptece ale można go także sporządzić w domu. Potrzebujemy do tego liści eukaliptusa. Zagotowujemy je w wodzie i pozostawiamy do zaparzenia przez 15 minut. Tak przygotowaną miksturę nakładamy na głowę i pozostawiamy na pół godziny, następnie wyczesujemy wszy i gnidy. W ten sposób możemy posłużyć się także innymi złożonymi olejkami eterycznymi np. mieszanka oleju jaśminowego, anyżowego i kokosowego.
W walce z tymi pasożytami skuteczny okazuje się także rozmaryn. Dodatkowym pozytywnym efektem jego stosowania jest porost włosów.
Kolejnym sprawdzonym domowym sposobem radzenia sobie ze wszami jest stosowanie mieszanki octu z wodą w stosunku 1:2. Jej działanie polega na rozpuszczaniu substancji łączącej gnidę z włosem. Pozwala to na łatwiejsze jej usunięcie przy wyczesywaniu.
Niektórzy polecają także mieszankę majonezu z octem w stosunku 2:1. Działa ona podobnie jak preparaty silikonowe, uniemożliwiając pasożytom oddychanie.
Jak zapobiegać powtórnym zakażeniom?
Wybraną metodę leczniczą najlepiej powtórzyć po 7 dniach, by upewnić się, że wszystkie formy pasożyta zostały usunięte.
Rzeczy osobiste używane przez osobę chorą oraz pościel i ubrania należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (już temp. 54°C zabija wszy i gnidy). Ubrania należy dodatkowo wyprasować ze szczególną dbałością przy szwach. Przedmioty, których nie można wyprać należy spryskać środkiem owadobójczym, a następnie zamknąć szczelnie w woreczku foliowym na 10 dni.
Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Domownicy nie powinni wspólnie korzystać z rzeczy osobistego użytku takich jak : grzebienie, szczotki, gumki do włosów czy ręczniki. Dzieci uczęszczające do żłobków czy przedszkoli należy szczególnie uczulić na dbałość o higienę przy kontaktach z rówieśnikami.
Popularne mity na temat wesz
Wszy potrafią skakać i pływać – wszy poruszają się jedynie poprzez pełzanie. Zarażenie powstaje jedynie w wyniku bezpośredniego kontaktu.
Golenie głowy przy wszawicy głowowej – nie należy golić głowy chorego. Podczas golenia powstają mikrouszkodzenia skóry, które mogą stać się wrotami zakażeń bakteryjnych. Wydłuży to tylko okres leczenia!
Zwierzęta domowe mogą być źródłem – wesz ludzka bytuje jedynie na człowieku. Dlatego nie trzeba się martwic o to, że zakażenie zostanie przekazane przez naszego pupila.
Dokładne umycie głowy szamponem pozwala pozbyć się pasożyta – wszy mają specjalne odnóża i pazurki czepne, dzięki którym silnie przytwierdzają się do włosa. Zwykłe umycie głowy nie daje pożądanych efektów.
Źródło: http://mezoterapiasprzet.pl/
Zostaw komentarz