Dieta a wygląd paznokci
Każdy z nas marzy o pięknym wyglądzie paznokci. Idealna płytka ma gładką powierzchnię i różowy kolor, dodatkowo jest twarda i nie rozdwaja się. Wygląd naszych paznokci, podobnie jak włosów i skóry, często informuje nas o stanie zdrowia, o chorobach jak i o niedoborach.
Odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Paznokcie potrzebują przede wszystkim diety bogatej w białko, składniki mineralne i witaminy, zwłaszcza witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A, magnez, żelazo i cynk.
Witamina C
Kwas askorbinowy ma istotny wpływ na stan skóry jak i paznokci. Bierze udział w procesie syntezy kolagenu, ułatwia gojenie ran, zwiększa odporność na wszelkiego rodzaju zakażenia. Wpływa na powstawanie i wzrost skórek okołopaznokciowych, zapobiegając ich nadmiernemu tworzeniu. Niedobór tej witaminy może powodować krwiaki podpaznokciowe. Dodatkowo ułatwia wchłanianie ważnego pierwiastka, jakim jest żelazo. Najwięcej witaminy C znajdziemy w pietruszce, czerwonej papryce, truskawkach, czarnej porzeczce.
Żelazo
Wpływa na prawidłowe ukształtowanie płytki paznokciowej, jego niedobór może doprowadzić do powstania paznokci łyżeczkowanych i zespołu żółtych paznokci. Również białe plamki na płytce paznokciowej mogą świadczyć o niedoborze żelaza. Charakterystycznym objawem przy niedoborze tego pierwiastka jest również kruchość i łamliwość paznokci. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 10 mg u meżczyzn i 20 mg u kobiet, szukać go musimy w mięsie (najwięcej w czerwonym) jajach, ciemnym pieczywie, roślinach strączkowych.
Cynk
Zmiany w obrębie paznokci mogą również wynikać z niedoboru cynku. Do niedoboru tego pierwiastka zazwyczaj dochodzi podczas stosowania niskokalorycznych diet odchudzających.
Przewlekły niedobór może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu paznokcia – stają się kruche oraz zdeformowane. Może występować przewlekłe zapalenie wałów paznokciowych oraz białe plamy (leukonychia). Cynku należy szukać w ciemnym pieczywie, kaszy gryczanej, mięsie, orzechach i pestkach dyni.
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowy kształt i kolor paznokci, przyspieszają też ich wzrost. Z tej grupy najważniejsze są witamina B12 i witamina H. Niedobór witaminy B12 powoduje ścieńczenie i pofałdowanie płytki paznokciowej. Witaminy B nie są magazynowane w organizmie, dlatego też łatwo o ich niedobór. Produkty bogate w witaminy z grupy B: orzechy, jaja, ryby, pełnoziarniste produkty.
Magnez
Łamliwość paznokci może mieć związek z niedoborem tego pierwiastka. Dzięki magnezowi paznokcie rosną twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Aby utrzymać jego odpowiedni poziom należy unikać alkoholu, kawy, środków hormonalnych jak i stresu. Znajdziemy go w: gorzkiej czekoladzie, kaszy gryczanej, orzechach, kakao.
Witamina A
Odpowiada za nawilżenie płytki paznokciowej i zapobiega jej kruchości. Szukać jej należy w: jajach, rybach morskich, marchwi, szpinaku, maśle.
Zostaw komentarz