Technika biegu
Każdy sport, to zajęcie urazowe – pomijając oczywiście takie dyscypliny, jak szachy. Chociaż wydawać by się mogło, że bieganie jest czynnością dla człowieka, jak najbardziej naturalną, to jak każda dyscyplina sportu wymaga opracowania właściwej techniki. Niewłaściwa motoryka oraz ułożenie ciała mogą w efekcie doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Technika biegu musi być oczywiście dostosowana do predyspozycji fizycznych biegacza – inaczej będzie biegała osoba niska i lekka a inaczej wysoka i ciężka. Jest jednak kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać, aby bieganie służyło zdrowiu a nie przeciwnie. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby zachować prawidłową postawę ciała – plecy wyprostowane, głowa uniesiona tak, aby wzrok był skierowany w stronę horyzontu. Taka technika biegu z pewnością pozwoli nam uniknąć problemów z kręgosłupem i bólami kręgosłupa szyjnego. Kolejną ważna sprawą, głównie dla naszych stawów, jest ułożenie stopy i kolan. Rozluźnione kolana i kostki naturalnie ugną się w momencie zderzenia stopy z podłożem. Aby bieganie było bezpieczne i przyjemne należy też pamiętać o ramionach – powinny być wyprostowane – ani uniesione, ani zwieszone. Powinny spoczywać w naturalnej dla człowieka pozycji.
Bieganie nie jest niestety sportem dla każdego. Przed podjęciem decyzji o jego uprawianiu, najlepiej skonsultować się z lekarzem ortopedą bądź fizjoterapeutą.
Zostaw komentarz