Trening na bieżni – co zrobić by był skuteczny?

Trening na bieżni
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Trening na bieżni to nie tylko dobra alternatywa dla tych, których niesprzyjająca pogoda przekonała do rezygnacji z biegania na świeżym powietrzu. Może on też być stałym elementem treningu na siłowni lub skutecznym sposobem na schudnięcie. Przeczytaj, jak powinien wyglądać trening na bieżni, aby skutecznie spalał tkankę tłuszczową, poznaj technikę biegania na tym sprzęcie oraz zapoznaj się z planem treningowym dla początkujących. Z artykułu dowiesz się też, na czym polegają ćwiczenia interwałowe na bieżni. Trening na bieżni ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi narzekają na monotonię i stwierdzają, że bieganie w zamkniętym pomieszczeniu, ze wzrokiem utkwionym w ścianie, zdecydowanie nie jest dla nich. Inni przeciwnie – doceniają przydatność bieżni w treningu odchudzającym, jak również fakt, że można z niej skorzystać bez względu na pogodę. Jeśli należysz do tych ostatnich, pamiętaj, że trening na bieżni różni się od biegania na zewnątrz i że jednym z elementów jego skuteczności jest odpowiednia technika.

treningi na bieżni mogą być skuteczne

Technika ćwiczeń na bieżni

  1. Skompletuj strój do biegania i buty

Jeszcze zanim przystąpisz do treningu na bieżni, przygotuj odpowiedni strój. Przede wszystkim, powinien być wygodny i nie krępować ruchów.

  1. Pamiętaj o rozgrzewce i zakończeniu treningu

Trening na bieżni powinien składać się z rozgrzewki, biegu właściwego i fazy rozprężenia. Na rozgrzewkę i zakończenie treningu poświęć około 20 procent czasu jego trwania.

  1. Uruchom pas biegowy przed wejściem na bieżnię

Początkujący (a niekiedy i ci, którzy już od jakiegoś czasu trenują) często popełniają błąd już przy samym wejściu na bieżnię – albo włączają ją dopiero po wejściu na pas biegowy, albo wchodzą od razu na pas włączonej i ustawionej na dużą prędkość maszyny.

  1. Biegnij środkiem pasa biegowego

Nie biegaj ani zbyt blisko bocznych krawędzi pasa biegowego, ani zbyt blisko panelu – staraj się trzymać środka pasa biegowego. Dzięki temu zachowasz pełen zakres ruchu i możliwość stawiania naturalnej długości kroków.

  1. Nie patrz pod nogi

Pamiętaj o zachowaniu wyprostowanej sylwetki. Ćwicząc na bieżni odruchowo patrzymy w dół, na wyświetlacz, jednak pochylając się do przodu niepotrzebnie napinamy mięśnie.

  1. Ustaw odpowiednie nachylenie

Bieganie na bieżni umożliwia osiągnięcie lepszych rezultatów przy mniejszym nakładzie sił niż w warunkach naturalnych. W końcu pas biegowy to prosta powierzchnia, bez żadnych przeszkód w postaci kamieni, piasku, wzniesień itp. Jeśli jednak ktoś chce biegać w warunkach przypominających te na łonie przyrody, może ustawić na maszynie kąt nachylenia.

  1. Stopniuj wysiłek

Każde bieganie rozpoczynaj i kończ marszem. Jeśli dopiero zaczynasz treningi, nie bój się stosować marszu również podczas biegania.

  1. Pij wodę

Podczas treningu na bieżni, podobnie jak w czasie każdego wysiłku, trzeba dbać o właściwe nawodnienie organizmu.

  1. Zadbaj o urozmaicenie

Bieganie na świeżym powietrzu oznacza nie tylko ciągle zmieniające się krajobrazy, ale i zmienną pogodę i warunki biegowe: np. nagłe pojawienie się samochodu na pobliskiej ulicy.

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*