Astygmatyzm – czym jest i jakie ma objawy?

astygmatyzm
[Głosów:1    Średnia:2/5]

Astygmatyzm to bardzo powszechnie będąca wada wzroku, którą często szybko się leczy. Do astygmatyzmu oka dochodzi, jeśli rogówka czy soczewka nie są proporcjonalne w stosunku do jego osi. Zdrowe oko wyglądem przypomina kulę oraz gdy wdziera się do niego światło składa się miarowo, dając dokładny obraz obiektu. Jednak oko osoby chorującej na astygmatyzm swoim wyglądem podobne jest do piłkę futbolowej oraz gdy do niego wdziera się światło, rozprasza się w inne strony, dając silny obraz w formie część obiektu. Przedmioty w oddali postrzegane są z zasady jako rozmyte. Astygmatyzm można korygować oraz zwykle okulista poleca noszenie noszenie okularów czy soczewek kontaktowych.

Objawy astygmatyzmu

Oko objęte astygmatyzmem nie jest odpowiednie do źródła światła w formie wyraźnego obrazu na siatkówce, przez co krawędzie obrazu są rozmazane. Choroba ta sprawia, iż kłopotliwe jest wyłapanie detali – nie tylko z daleka, jednak też z bliska. Chociażby czytanie staje się ciężkie, czasami wręcz nierealne. Gdy choroba nie zostanie skorygowana może iść do osłabienia oczu oraz nieustannego ich mrużenia. Potrafią również pojawiać się duże uciski głowy i schorzenia widzenia. U dzieci astygmatyzm może sprawiać kłopoty z czytaniem oraz uwagą, a gdyby nie podejmie się leczenia, to wada wzroku mogę być się głębsza. Zdarzają się sytuacje, gdy astygmatyzm pojawia się w gronie innych zaburzeń. O astygmatyzmie krótkowzrocznym mówi się, jeśli rogówka oka jest za niezwykle wygięta czy jeśli oko zmienia kształt na podłużny. Astygmatyzm dalekowzroczny (potocznie nazywany nadwzrocznością) jest dysfunkcją, do jakiej dochodzi jeśli gałka oczna jest zbyt krótka.

jakie objawy astygmatyzm posiada

Elementy ryzyka astygmatyzmu

Do grupy dużego ryzyka kwalifikują się osoby, u których w historii rodzinnej (zwłaszcza idzie o członków bliskiej rodziny – rodziców, rodzeństwo, dziadkowie) także występował astygmatyzm stożka rogówki. Także możliwość pojawienia się tej choroby narasta wskutek stosowania narzędzi elektrycznych bez używania specjalistycznych okularów, które zapewniają ochronę oczom. Podłożem astygmatyzmu że być też wada wrodzona. Jak do tej chwili, nie stwierdzono, iż za bliskie siedzenie przy ekranie czy czytanie przy małym świetle prowadziło do pogorszenia objawów zaburzenia.

Leczenie astygmatyzmu

U osób z astygmatyzmem objawy są niezwykle delikatne, a nie jest potrzebę podejmowania leczenia. Natomiast, jeśli wystąpi niewyraźne widzenie, to warto zgłosić się okulisty. Że toż świadczyć, iż potrzeba skorygować wzrok oraz to okulista zaleci właściwe wyjście. Do korekcji astygmatyzmu stosuje się dwie formy – zachowawczą oraz operacyjną. W metodzie zachowawczej specjalista może zalecić korygowanie astygmatyzmu okularami ze szkłami cylindrycznymi czy miękkimi soczewkami torycznymi, jednak tylko wówczas jeśli powierzchnia rogówki jest w ogromnym stopniu zniekształcona (na przykład przez dolegliwości czy blizny). Gdy astygmatyzm jest wielki, wówczas okulista poleca soczewki twarde.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*