Dlaczego paznokcie wrastają? Jak zapobiegać i leczyć?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wydawałoby się, że sposób, w jaki obcinamy paznokcie nie jest ważny. Jednak jest to nieprawda, gdyż niewłaściwe obcięcie paznokci może przyczynić się do wystąpienia wrastających paznokci. Zlekceważony problem może doprowadzić do infekcji i bólu podczas chodzenia.

Przyczyny wrastania paznokci

Problem wrastających paznokci może dotknąć każdego. Do przyczyn powstawania tego schorzenia zalicza się przebyty uraz w obrębie palca. Istnieje wtedy ryzyko, że paznokieć będzie schodził i może wrosnąć. Kolejnym powodem jest  nadwaga, zła pielęgnacja stóp, deformacja i wady np. płaskostopie.  Zwiększone ryzyko wrastania paznokci jest też u osób, u których w rodzinie występuje ten problem.

Profilaktyka

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać wszelkim chorobom i dolegliwościom niż je leczyć. To również dotyczy problemu wrastających paznokci. Wiadomo, że nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji stóp możemy doznać wrastania paznokcia. Jednak niewątpliwie dbając o stopy, nie tylko poprawiamy ich wygląd i estetykę, ale co najważniejsze, zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemu wrastających paznokci czy innych schorzeń stóp.

Co robić, aby paznokcie nie wrastały?

W walce z wrastającymi paznokciami bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacji stóp. Paznokcie należy obcinać na prosto (nie zaokrąglać), niezbyt krótko oraz nie wolno za bardzo wycinać boków paznokcia oraz skórek. Kolejnym krokiem w profilaktyce wrastających paznokci jest odpowiednie obuwie. Należy unikać butów ciasnych, wąskich (zwłaszcza w okolicy palców), na wysokim obcasie i niewygodnych.

Leczenie

Znamy czynniki zwiększające ryzyko powstawania wrastających paznokci. Co jednak zrobić, jak się ratować, gdy mimo wszystko,wystąpią u nas wrastające paznokcie wrocław? Na początku można spróbować domowych metod. Należy wymoczyć stopę w gorącej wodze z szarym mydłem, a następnie  pod chory paznokieć  włożyć kawałek gazy. Jeśli to nie pomoże, to można spróbować zastosować preparat zmiękczający paznokcie, który dostaniemy w aptece. W przypadku, gdy to wszystko nie pomaga lub stan palca się pogarsza, trzeba udać się do specjalisty. Podolog dokładnie zapozna się z problemem i otoczy nasze stopy najlepszą opieką.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*