Krioterapia – pomocna nie tylko na kurzajkę

Krioterapia - pomocna nie tylko na kurzajkę
[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

Wszelkie procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w naszym organizmie są zależne od temperatury. Temperatura ma wpływ na metabolizm, transport, wielkości potencjałów bioelektrycznych, szybkość reakcji chemicznych i trwałość powstających w organizmie związków biochemicznych. Zasadę to znakomicie wykorzystuje medycyna poprzez zabiegi krioterapii, czyli leczenia niskimi temperaturami.

Typy krioterapii

Zabiegi krioterapeutyczne z użyciem niskich temperatur (poniżej -100°C) dzieli się na miejscowe i ogólnoustrojowe. Celem zabiegów miejscowych jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych. Intensywność zabiegu zależy od użytej temperatury schładzania, sposobu oziębiania i czasu jego trwania.

Krioterapia ogólnoustrojowa i miejscowa różnią się tym, że ta druga wpływa bezpośrednio na dany fragment ciała pacjenta, co ułatwia i przyspiesza rehabilitację. Zabiegi mogą być krótkotrwała (do kilku minut), przerywane (aplikacje w interwałach czasowych kilkuminutowych) i długotrwałe.

Na jakie dolegliwości pomaga krioterapia?

Wskazania do stosowania zimnych zabiegów miejscowych to przede wszystkim stany zapalne tkanek miękkich, urazy sportowe, obrzęki, stany po złamaniach kości, artropatia łuszczycowa, stany bólowe w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, dna moczanowa, nerwobóle, rwa kulszowa, stany wzmożonego napięcia mięśni i zespoły bólowe kręgosłupa. Miejscowe wymrażanie stosuje się także w przypadku leczenia kurzajek. Są ona lokalizowane na skórze a następnie wymrażane ciekłym azotem, na określonej głębokości, przez co kurzajka ulega zniszczeniu. Należy bezwzględnie przyjąć, że głowa pacjenta powinna być wyłączona z intensywnych zabiegów zimnoleczniczych (reakcje naczynioruchowe są wyjątkowo słabe w skórze głowy). Zabiegami miejscowe najczęściej przeprowadza się w gabinetach fizoterapeutycznych, przy zastosowaniu aparatów do krioterapii.

Krioterapia ogólnoustrojowa w odróżnieniu od krioterapii miejscowej ma na celu obniżenie temperatury całego organizmu pacjenta poddawanego zabiegowi. Do najważniejszych zalet takiego zabiegu należy łagodzenie bólu bólu, likwidacja bądź zmniejszenie stanu zapalnego, obniżenie napięcia mięśni , wtórnie wzrost siły mięśniowej, zmniejszenie obrzęków. Do tego dochodzi szybsze gojenie się urazów, i znaczny efekt odpornościowy oraz relaksację i poprawę nastroju, a także zmniejszenie problemów z zasypianiem i snem.

Ile trwa zabieg krioterapii?

Typowy, trzyminutowy zabieg w kriokomorze powoduje spadek temperatury na tułowiu o ok. 3°C, a na kończynach – o ok. 12°C. Natomiast temperatura wnętrza ciała nie zmienia się.  Swoistym uzupełnieniem zabiegu krioterapii są ćwiczenia ruchowe wykonywane po każdym zabiegu. Najczęściej są to ćwiczenia na Sali gimnastycznej – ogólnosprawnościowe i ćwiczenia indywidualne.

Włączanie krioterapii do procesów terapeutycznych – kriostymulacja – wywiera pozytywny wpływ na końcowy wynik leczenia i wpływa na szeroko rozumianą jakość życia (Quality of life) osób poddanych leczeniu. Zarówno krioterapia miejscowa, jak i ogólnoustrojowa wymagają racjonalnego stosowania, stosowania się do zaleceń lekarza i odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Warto wspomnieć, że osoby poddające się krioterapii często kontynuują „naturalną” metodę krioterapii, jaką jest morsowanie w okresie zimowym.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*