Objawy i diagnostyka grzybicy paznokci

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Grzybica paznokci często towarzyszy grzybicy skóry. Może rozwinąć się zarówno w obszarze stóp, jak i rąk. Szybka diagnoza i podjęcie leczenie skróci czas terapii oraz zapobiegnie rozwojowi i nawrotom choroby. Jeśli zauważymy jakieś zmiany na stopach lub paznokciach, jak najprędzej udajmy się do podologa.

Rodzaje i diagnostyka grzybicy paznokci

Grzybica jest chorobą, którą wywołują grzyby, najczęściej są to dermatofity, czasem drożdżaki (z rodziny Candida) lub pleśniowce. Określenie rodzaju grzybicy jest niezbędne do zastosowania najskuteczniejszego sposobu leczenia. Aby zidentyfikować rodzaj grzyba odpowiedzialnego za powstanie grzybicy, podolog warszawa może wykonać badanie mykologiczne. Polega ono na pobraniu zeskrobin ze zmienionego paznokcia i oglądnięciu go pod mikroskopem (badanie bezpośrednie). Następnie materiał ten oddaje się do założenia hodowli. Dzięki temu badaniu możliwa jest identyfikacja gatunku grzyba i określenie na jakie leki jest wrażliwy.

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Czasem zmiany występujące w obrębie paznokci są podobne do zmian towarzyszących łuszczycy, liszajowi płaskiemu czy bielactwu pospolitemu. Typowymi objawami grzybicy paznokci są zmiany paznokci. Na początkowym etapie rozwijają się one na wolnym brzegu płytki paznokciowej lub przy wałach paznokciowych. Na paznokciach pojawiają się przebarwienia. Paznokieć może przybierać kolor żółtobrunatny, zielonkawy, biały lub szary. Zmianie koloru towarzyszy łamliwość , łuszczenie, rozwarstwienie oraz pobruzdowanie paznokci. Podczas zakażenia pacjenci często obserwują nieprzyjemny zapach stóp. Nieco inne objawy daje grzybica paznokci wywołana pleśniowcami. Ten rodzaj grzyba często atakuje osoby starsze, u których jest zaburzone ukrwienie paznokcia. Zazwyczaj atakuje on paznokcie paluchów stopy. W tym przypadku, płytka paznokcia najczęściej przybiera kolor żółto-zielonkawy, jest zniekształcony i zgrubiała. Pod paznokciem występuje zgrubienie naskórka spowodowane nadmiernym rogowaceniem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*