Zabieg artroskopii stawu kolanowego – poradnik pacjenta

Zabieg artroskopii stawu kolanowego
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Staw kolanowy jest największym i bardzo złożonym stawem człowieka. Jego funkcja, budowa i rola, jaką pełni sprawiają, że nierzadko ulega on urazom. Najczęstszym sposobem leczenia w przypadku kontuzji jest zabieg artroskopii stawu kolanowego. Na czym polega, jak przebiega, jak się przygotować i jak postępować po zabiegu? Sprawdźmy!

Zabieg artroskopii stawu kolanowego – na czym polega?

Zabieg ten stosuje się nie tylko w celach leczniczych, ale także diagnostycznych. Metoda ta polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcia skóry kamer oraz dodatkowych narzędzi – w zależności od potrzeby. Na monitorze widać obraz wnętrza stawu, przez co lekarz może ocenić zaawansowanie problemu i podjąć odpowiednie czynności. Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego znajduje zastosowanie np. przy konieczności zszycia uszkodzeń łąkotki, rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, wypełniania ubytków chrząstek, usunięcia ciał wolnych czy ognisk zapalnych fałdów błony maziowej.

Przygotowanie do artroskopii

Jak każdy zabieg, artroskopia niesie ze sobą możliwe ryzyko powikłań. Aby je zniwelować, należy odpowiednio przygotować się do zabiegu. W pierwszej kolejności trzeba wyeliminować wszelkie infekcje. Lekarz zleci badanie moczu, krwi i przeprowadzi wywiad lekarski w kierunku chorób przewlekłych. W przypadku przyjmowania niektórych leków, utrudniających krzepnięcie krwi, konieczne może się okazać odstawienie ich na co najmniej 7-10 dni przed zabiegiem. Warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu „C”.

Zabieg artroskopii stawu kolanowego – postępowanie w dniu zabiegu

Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego zwykle wykonywana jest w znieczuleniu, stąd zaleca się nieprzyjmowanie posiłków i napojów w ciągu 8-12 godzin przed zabiegiem. Sam zabieg raczej nie wymaga hospitalizacji i pacjenci są wypuszczani do domu kilka godzin po zabiegu, choć niekiedy dopiero następnego dnia. Lekarz wdraża leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Kluczowym zaleceniem jest odciążenie zoperowanego stawu, dlatego pacjent powinien zaopatrzyć się w kule ortopedyczne i zapewnić sobie bezpieczny transport do domu.

Więcej informacji na stronie: https://futbol.pl/news/546626_Artroskopia_kolana__na_czym_polega_zabieg_i_jak_dlugo_trwa_powrot_do_zdrowia.

Rekonwalescencja po zabiegu artroskopii stawu kolanowego

W okresie 7-15 dni po artroskopii może wystąpić opuchlizna kolana. Zaleca się stosowanie okładów z lodu, co zmniejsza obrzęk i działa przeciwbólowo. Rehabilitację włącza się niemal od razu po zabiegu, jeśli tylko lekarz na to pozwoli. W zależności od schorzenia, każdy pacjent rehabilitowany jest według indywidualnego planu – najlepiej pod okiem fizjoterapeuty. Powrót do pełnej sprawności może trwać do kilku miesięcy, w zależności od przebiegu zabiegu, wieku pacjenta i stosowanej rehabilitacji.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*